Każdy z nas chciałby mieć sporo pieniędzy, jednak tak naprawdę często niewiele robimy w tym kierunku. Wielu z nas ogranicza się do codziennego wykonywania pracy (przez wiele lat tej samej) i jedynie marzeń o zwycięstwie w kolejnej kumulacji totolotka. Choć zawsze warto marzyć, musimy jednak pamiętać, że tylko ukierunkowane działanie może doprowadzić nas do celu, dlatego też zmieńmy swoje nastawienie, podciągnijmy rękawy i… rozpocznijmy świadome planowanie i zarządzanie własnymi finansami.
Oszczędzanie
Najczęstszą metodą uzyskania większej ilości pieniędzy jest oszczędzanie. Jest to rozwiązanie do osób cierpliwych, warto jednak pomyśleć o tym, że w dłuższej perspektywie czasowej, oszczędności mogą nam przynieść naprawdę dobre rezultaty. Jak możemy oszczędzać? Przede wszystkim we własnym zakresie – do skarpety. Możemy również skorzystać z oferty wielu instytucji finansowych, które oferują zróżnicowane możliwości oszczędnościowe, np. fundusze. Pozostaje jednak pytanie na czym oszczędzać? No właśnie. Przede wszystkim warto podjąć takie ćwiczenie: przez określony czas dokładnie zapisywać wszystkie czynione przez nas wydatki (także najmniejsze wydatki spożywcze). Wówczas uzyskamy dane, które pomogą nam w analizie naszych wydatków, a następnie – pomogą określić drogę oszczędności. Przykładowo, czasami możemy zrezygnować z nieco droższych słodyczy, używek, mięsa (choć oczywiście też nam się przecież coś od życia należy). Gotować w sposób tańszy nie znaczy jednak gorszy. Jeśli nie mamy pomysłu na niedrogie gotowanie, warto poszperać w bibliotekach lub w sieci za książką z zestawem ekonomicznych przepisów. Jak wspomniano, wspaniale można oszczędzić na używkach, przede wszystkim na papierosach i alkoholu. Te dwie używki prócz tego, że są bardzo niezdrowe, powodują prawdziwe spustoszenie w naszym portfelu. Zakładając, że raz na dwa dni kupujemy paczkę papierosów, miesięcznie wydajemy na nie aż 150 zł! Daje to aż 1800 złotych rocznie! Rzućmy palenie i oszczędzajmy – wówczas prócz zdrowia zyskamy szansę wyjazdu na upragnione wakacje.
Edukacja
Czasami jednak możemy się znaleźć w sytuacji, w której nie ma na czym oszczędzać. Pamiętajmy jednak, że póki mamy siłę, póty jest szansa na poprawę swojej sytuacji. Naprawdę możemy zmienić pracę, kształcić się (także darmowo), by zwiększyć swoją konkurencyjność, a tym samym i dochody. W wielu wypadkach rozwiązaniem może być także poszukiwanie dodatkowych źródeł dochodów, np. w postaci pracy zdalnej. Jakkolwiek byśmy jednak nie dążyli do poprawy sytuacji materialnej, pamiętajmy, że pieniądze są tylko środkiem nie celem. Są one oczywiście bardzo ważne, pozwalają na wiele, jednak nie łudźmy się, że zastrzyk gotówki rozwiąże wszystkie nasze problemy. Trudna sytuacja powinna być rozwiązywana kompleksowo – zastanówmy się nie tylko nad objawami (brak pieniędzy), ale nad źródłami takiego stanu i starajmy się podjąć (na początek także całościowo zaplanować) działania, które choć mogą być rozłożone w czasie, przełożą się na poprawę naszej sytuacji w dłużej perspektywie.