Praca zdalna – jak się do niej przygotować?

28 września 2020

​Praca zdalna zdominowała życie wielu osób na naprawdę długo. Wiele z nich właśnie dowiaduje się, że powrót do biur to wizja dalekiej przyszłości – firmy przyzwyczaiły się do tego, że pracujemy zdalnie i nie chcą tego zmieniać. Jeżeli więc praca zdalna jest dla Ciebie udręką – czas to zmienić.

Poniżej znajdziesz 8 rad, które pomogą Ci przyzwyczaić się do pracy zdalnej, podnieść jej komforty oraz efektywność. Zastosuj je, a przekonasz się, że praca zdalna, z Twojego domu lub mieszkania, wcale nie musi być taka straszna!

1. Odpowiednio przygotuj pomieszczenie do pracy

Po pierwsze, skup się na tym, by pracować w oddzielnym pomieszczeniu, jeżeli tylko masz na to szansę. Uprzątnij biurko, zainwestuj w rolety lub zasłony, jeżeli obecne nie odgradzają Cię od rażącego słońca, ustaw monitor, komputer, wcześniej inwestując w biurko o odpowiedniej powierzchni i wysokości. Jeżeli tylko masz taką szansę, postaraj się, aby było to miejsce tylko do pracy, nie snu, rozrywki czy odpoczynku.

2. Zainwestuj w odpowiedni fotel biurowy

Nie są to wielki koszty. Wiele z nich możesz kupić w cenie do 500 zł i będą to naprawdę ergonomiczne rozwiązania. Nie pracuj na krzesłach kuchennych – to odbija się w końcu na Twoim zdrowiu. Jeżeli koszty zakupu fotela Cię przytłaczają, zapytaj, czy nie możesz liczyć na dofinansowanie od swojego pracodawcy. Pamiętaj, by fotel miał regulowaną wysokość, podłokietniki, zagłówek oraz, by był odpowiednio przewiewny, by nasze plecy się nie pociły.

3. Sprawny internet

Upewnij się, że internet w pomieszczeniu do pracy działa naprawdę dobrze. Jeżeli jest inaczej albo postaraj się podpiąć do komputera internet za pomocą kabla sieciowego (nie działaj na WiFi), albo zainwestuj we wzmacniacz sygnału, gdyby taka była konieczność a zasięg sygnału w pomieszczeniu do pracy był kiepski. Jeżeli Twój internet notorycznie się rozłącza, gubi prędkość i nie wiesz, co z tym zrobić – nie czekaj i skontaktuj się ze swoim dostawcą, którego obowiązkiem jest Ci pomóc.

4. Sprawna komunikacja

Upewnij się, że Twój komputer nie tylko ma zainstalowane odpowiednie aplikacje czy narzędzia do komunikacji, ale również sprawną kamerę, głośniki i mikrofon. Jeżeli coś nie działa, spiesz się albo z naprawą, albo z zakupem dodatkowych urządzeń – słuchawki z mikrofonem, dodatkowa kamera, to wszystko usprawni Twój kontakt z innymi współpracownikami.

5. Pracownik żyje nie tylko pracą

Wielu z nas tęskni za prywatnymi rozmowami, również tymi w trackie pracy. Za przerwami na kawę, plotkami czy po prostu za interakcją z drugim człowiekiem. Z tego powodu warto, jeżeli tylko jest taka możliwość, kontaktować się z innymi pracownikami również w kwestiach prywatnych. Jeżeli tylko możemy, nie pijmy kawy sami – załóżmy słuchawki, odpalmy kamerę i nasz program do komunikacji i spędzajmy czas na przerwie z kimś innym z naszego zespołu – to sprawi, że nasze efektywność będzie większa, a my po prostu nie będziemy tak mocno odczuwać brak drugiego człowieka. Z takimi problemami mierzy się naprawdę wiele osób, które pracują zdalnie.

6. Stwórz swój plan dnia

Podczas pracy zdalnej nikt nie patrzy nam na ręce, nikt nas nie widzi przez cały czas. To może kusić albo do spędzania zbyt dużej ilości czasu na YouTube, albo do sprzątania czy gotowania w czasie pracy. Zachęcamy do przygotowania sobie planu dnia i listy zadań – wszystko po to, by nasza praca była jak najbardziej sprawna i efektywna. Realizowanie kolejnych zadań z listy zadań sprawi, że czas będzie płynął szybko, a efekty naszej pracy zawsze się pojawią.

7. Przerwy i gimnastyka

Nie pracujemy jednak zbyt wiele bez przerwy. Nie zapominajmy o niej, chociażby, by popatrzeć za okno. Odrywajmy się od komputera, by się przeciągnąć i wyprostować. Jeżeli tylko możemy, zdecydujemy się też na małą dozę ćwiczeń – nasz kręgosłup będzie nam na pewno wdzięczny, zwłaszcza dlatego, że w domu zapewne nie mamy tak wygodnych warunków do pracy, jak mieliśmy w naszym biurze.

8. Wiedz, kiedy zakończyć prace

Kiedy pracujemy zdalnie, możemy niemal cały czas być w pracy, zwłaszcza jeżeli nie ograniczają nas jej godziny. Detale projektu możemy zakończyć zarówno o 11, jak i 23, zwłaszcza jeżeli ma być na jutro. Dlatego tak ważne jest, aby nasz czas się nie rozjeżdżał. Gdy pracujemy – pracujemy naprawdę, jednak wyraźnie zaznaczajmy sobie sami, kiedy prace kończymy, by nie zajmować się nią również po godzinach. Dzięki temu zostanie nam odpowiednio wiele czasu również na życie prywatne.