Fotel biurowy do 400 zł – czy taki zakup ma sens?

24 lutego 2020

Kiedy decydujemy się na zakup fotele biurowego, nasze wymagania często są naprawdę duże, chociaż niekoniecznie posiadamy odpowiednio wysoki budżet. Nie znaczy to jednak, że dobry fotel możemy kupić tylko wtedy, gdy nasz portfel pęka w szwach. I chociaż prawdą jest, że zazwyczaj im droższy fotel, tym więcej może nam on zaoferować, to nawet przy budżecie naprawdę ograniczonym możemy trafić na dobre fotele, które może nie spełnią wszystkich naszych wymagań, ale okażą się odpowiednim zakupem, same natomiast będą prezentowały się ponadprzeciętnie jak na swój budżet.

Jak w tytule, dzisiaj skupimy się na tym, by kupić jak najlepszy fotel biurowy w cenie do 400 zł. To kwota naprawdę mała, z czego powinniśmy zdawać sobie sprawę. Nie powinniśmy liczyć, że uda nam się ją obniżyć jeszcze bardziej, ponieważ może to bardzo obniżyć jakość produktów, na którą mamy szansę się zdecydować. 400 zł w tym przypadku to po prostu bardzo sensowne minimum.

Materiał, z którego wykonany jest fotel biurowy

Tutaj najbardziej odczujemy nasze ograniczenia budżetowe, dobrze więc zdawać sobie sprawę z tego, na co możemy sobie pozwolić, na co znów niekoniecznie. Optymalnym rozwiązaniem w przypadku foteli biurowych zawsze jest naturalna skóra, lecz w tym budżecie – do 400 zł – nie będziemy mogli liczyć nawet na jej fragmenty na naszym fotelu. Z tego powodu musimy poszukać jakiegoś innego rozwiązania.

Dobrą alternatywą może wydawać się skóra ekologiczna. Jej atutem na pewno jest fakt, że fotele z niej wykonane prezentują się naprawdę atrakcyjnie, lecz czeka nas z nimi więcej różnorodnych problemów. Najważniejszym jest fakt przepuszczalności powietrza – jest on ograniczony, przez co nasze plecy, zwłaszcza w miesiącach letnich będą pociły się naprawdę mocno. Jeżeli wręcz przykleją się do oparcia, a na naszych plecach pojawi się olbrzymia plama z potu – nie powinno nas to dziwić. Jakość niektórych foteli wykonanych ze skóry ekologicznej, zwłaszcza tych tanich, jest często niska, stąd szybko się one niszczą. Wielu podkreśla również to, że fotele te szybko mogą się odkształcać, przez co nie będą tak wygodne, jak w momencie, gdy je kupujemy.

Ze skóry ekologicznej często wykonane są tzw. fotele gamingowe – docelowo mają być one przeznaczone głównie dla graczy, lecz decyduje się na nie naprawdę wiele osób. Mają one również swój charakterystyczny, nowoczesny wygląd, który naprawdę wielu pasuje. Fotele te wyglądają również na wygodne, co jednak niekoniecznie jest prawdą. Do tego często ich wykonanie, zwłaszcza w tej cenie, nie jest najlepsze. W praktyce ich wygląd naprawdę zachęca do zakupu, jednak wielu użytkowników odradza zakup foteli gamingowych zwłaszcza w tak niskich cenach i rekomenduje inne opcje.

Naszym zdaniem najlepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na fotel wykonany np. z odpowiedniej siateczki. Nie wygalają one tak dobrze, jak fotele biurowe wykonane z ekoskóry, nie prezentują się jako tak wygodne, za to bardziej liche i delikatne. W praktyce jednak są to fotele wytrzymałe i wygodne, które do tego umożliwiają idealną cyrkulację powietrza, a nasze plecy nie będą się niepotrzebnie pocić! W cenie do 400 zł fotel wykonany z siateczki (mowa o jego oparciu) będzie dla nas znakomitym wyborem. W przypadku siedziska warto zdecydować się np. na materiałowe obicie.

Ergonomia foteli biurowych – na czym polega i czemu to podstawa?

Wygląd w przypadku tanich foteli biurowych nie powinien być dla nas priorytetem, chociaż wiadomo, że miło będzie, gdy uda nam się zakupić taki, który będzie dla nas atrakcyjny wizualnie. W tej cenie powinniśmy skupiać się w pierwszej kolejności nie na wyglądzie fotela, a na tym, by był on fotelem ergonomicznym.

Fotel ergonomiczny to taki, który jak najbardziej dostosowany do naszych warunków fizycznych. W praktyce są to fotele, które posiadają wiele opcji regulacji, wtedy wszystko możemy dostosować do swoich wymagań. W cenie 400 zł jednak nie możemy zakładać, że tak będzie. Dużym sukcesem będzie fakt pojawiania się zagłówka, jest też szansa na to, że uda nam się zakupić fotel biurowy, który wyposażony będzie w poduszkę lędźwiową. Nie będą one jednak regulowane (albo jest na to naprawdę mała szansa), dobrze więc zobaczyć dany fotel na własne oczy i sprawdzić, czy zagłówek i poduszka lędźwiowa są dla nas wygodne. Powinniśmy to zrobić zwłaszcza wtedy, jeżeli nasz wzrost jest niestandardowy.

Obowiązkowe są podłokietniki (one w tej cenie mogą być już regulowane), nie zapominajmy o regulowanej wysokości (to raczej standard), dodatkowo wskazana jest opcja bujania się oraz blokada oparcia w dowolnej pozycji. A oto kilka foteli, które powinny nas zainteresować, wszystkie w cenie wynoszącej maksymalnie 400 zł: